نرم افزار حسابداری چیست؟

حسابداری

نرم افزار حسابداری چیست؟

یک سیستم حسابداری عالی سیستمی است که از خطاهای انسانی پرهزینه و تکرار شونده جلوگیری کند. در احساسات تجاری، محاسبه مجموع نادرست یا گزارش نکردن به موقع داده ها می تواند منجر به بحران شود، و اینجاست که محاسبات خودکار بیشترین کمک را دارد که نقش مهمی در حسابرسی شفافیت مالی ایفا می کند.

نرم افزار حسابداری راه حلی است که زیر یک سقف پرورش می یابد که در آن همه سیستم ها و برنامه های کاربردی برای مدیریت و پردازش داده های مالی اختصاص داده شده اند.

نرم افزار حسابداری چیست؟

نرم افزار حسابداری راه حلی است که زیر یک سقف پرورش می یابد که در آن همه سیستم ها و برنامه های کاربردی برای مدیریت و پردازش داده های مالی اختصاص داده شده اند. حسابداران حرفه ای و تیم های حسابداری از این برنامه ها برای کنترل حساب ها و خودکارسازی عملیات سیستماتیک استفاده می کنند، در حالی که سیستم های خاصی نیز برای ثبت کردن داده های حسابداری، اندازه گیری شاخص ها و گزارش فعالیت های مالی شرکت فعال می باشند.

انواع نرم افزار حسابداری

به طور کلی نرم افزارهای حسابداری بر اساس انواع عملیاتی که کسب و کار انجام می دهد طبقه بندی می شوند و بر این اساس در دسته بندی های زیر طبقه بندی می شوند.

نرم افزار صورتحساب

نرم افزار حسابداری در زمینه عملیاتی صورتحساب، فعالیت های اساسی صورتحساب شرکت ها را بر عهده دارد. و همچنین وظایف روزمره ای را که یک کسب و کار انجام می دهد از جمله چک نویسی و اطلاع رسانی به مشتریان در مورد پرداخت های سررسید آنها و غیره انجام می دهند.

سیستم مدیریت حقوق و دستمزد

این دسته از نرم‌افزارهای حسابداری ثبت‌های حقوق و دستمزد شرکت‌ها را مدیریت می‌کند، مجموعه‌ای از وظایف مختلف از جمله محاسبه حقوق کارکنان، کاهش کسورات، واریز حقوق مستقیم به حساب‌های بانکی کارکنان، تهیه فرم‌های مالیاتی و فیش‌های حقوق و غیره را انجام می‌دهد.

سیستم های ERP

این دسته از راه حل های نرم افزار حسابداری مجموعه عملیاتی را مدیریت می کند که تمام سیستم های مورد استفاده برای برنامه ریزی محصول، خرید مواد، مدیریت و کنترل موجودی، توزیع، حسابداری، بازاریابی، مالی و منابع انسانی را ترکیب می کند.

چرا از نرم افزار حسابداری استفاده می کنیم؟ (مزایا و کاربردهای نرم افزار حسابداری)

برای ساده کردن حساب ها

راه حل های نرم افزار حسابداری بر کنترل در دست مخاطبان غیرحسابداری تأثیر می گذارد، زیرا برای معنا بخشیدن به اعداد و انجام محاسبات خودکار طراحی شده اند.

این سیستم‌ها با صرف هزینه‌های کمی در هزینه‌های آموزشی، صاحبان مشاغل را قادر می‌سازند تا تمامی عملیات حسابداری را تکمیل کنند و استانداردهای قانونی را با سهولت و سادگی انجام دهند.

برای صرفه جویی در هزینه

راه‌حل‌های نرم‌افزار حسابداری بیشتر محاسبات اصلی و رویه‌های اداری را خودکار می‌کنند و در نتیجه چارچوب درآمد را نیز کنترل می‌کنند تا کسب‌وکارها مجبور نباشند مدیریت مالی را به یک متخصص خارجی برون‌سپاری کنند.

در یک فکر موازی، آنها همچنین هزینه های مربوط به چاپ و توزیع اسناد را کاهش می دهند و داده های حساس را در مکان های امن و نظارت شده ذخیره می کنند (مثلاً رایانش ابری).

بهترین مثال برای توزیع اسناد به کاربر نهایی از طریق سیستم‌های حسابداری، ارسال صورت‌حساب‌های حساب و کپی‌های دفتر کل از طریق جی‌میل است که در ماژول نرم‌افزار حسابداری ادغام شده است و یک عملکرد پیشرو در ارائه راه حل های ERP است.

شفافیت

یک سیستم حسابداری عالی سیستمی است که از خطاهای انسانی پرهزینه و تکرار شونده جلوگیری کند. در احساسات تجاری، محاسبه مجموع نادرست یا گزارش نکردن به موقع داده ها می تواند منجر به بحران شود، و اینجاست که محاسبات خودکار بیشترین کمک را دارد که نقش مهمی در حسابرسی شفافیت مالی ایفا می کند.

پیش بینی دقیق

این یکی از ویژگی‌های اصلی نرم‌افزار حسابداری است که بدون یک سیستم حسابداری مناسب، تکمیل جزئیات الگوها و روندهای عملکرد مالی به زمان زیادی نیاز دارد.

راه حل حسابداری به اعداد معنی می دهد و به مدیریت کمک می کند تا بفهمد کجا در هزینه ها صرفه جویی کند یا کجا سرمایه گذاری بیشتری کند.

بهترین راه حل حسابداری همچنین به توسعه استراتژی های هوشمند و تخصیص منابع به کانال مناسب کمک می کند.

بهره وری

نرم افزار حسابداری بسته کاملی از خدمات دیجیتالی است که دست و پا گیرترین و روزمره ترین وظایف شرکت ها را آسان تر می کند و نتایج آنها را جمع آوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل می کند.

مهمتر از همه استفاده هوشمندانه از منابع موجود و در نتیجه افزایش کارایی استانداردهای گزارش دهی با ارائه داده های دقیق که به نوبه خود به مدیریت در تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند.

رعایت قوانین مالیاتی

امروزه تقریباً هر نرم‌افزار حسابداری به‌عنوان بخشی از ساختار داخلی خود به‌طور خودکار با قوانین مالیاتی مطابقت می‌کند، بنابراین کسب‌وکارها می‌توانند از جریمه‌ها و سایر پیامدهای پیش‌فرض اجتناب کنند.

سیستمهای حسابداری امروزی به قدری جامع هستند که تمام جزئیات مورد نیاز برای مطابقت با قوانین مالیاتی را ارائه می دهند.

حفظ روابط با مشتری

نفی این واقعیت که نرم افزار حسابداری ارتباط چندانی با مدیریت ارتباط با مشتری ندارد، غیرممکن است.

سیستم های حسابداری امروزه (صرف نظر از وظایف اصلی خود) حول صورتحساب موثر کار می کنند و از انواع تاخیرها و سوء ارتباط ها جلوگیری می کنند و در نتیجه عملکرد شرکت ها را حرفه ای تر و معتبرتر جلوه می دهند.

با سیستم های حسابداری، می توانیم هر اطلاعاتی را که مهم یا مرتبط با محصول است، منتقل کنیم. ما می توانیم با داده های ذخیره شده در سیستم ها، روز تولد مشتریان را تبریک بگوییم. ما می توانیم با کمک شناسه ایمیل و شماره تلفن های ثبت شده در سیستم حسابداری یا به مناسبت هر جشنواره ای به مشتری تبریک بگوییم.

ما می‌توانیم یادآوری بدهی‌های معوقه را ارسال کنیم و پس از دریافت آن، یادداشت تقدیرنامه را برای مشتریان ارسال کنیم. همه اینها باعث ایجاد یک ارتباط قوی با مشتری می شود و کسب و کار را برای طولانی مدت دوام می بخشد.

امنیت داده ها

داده های مربوط به فعالیت مالی یک کسب و کار با ارزش ترین اطلاعات است و باید از افتادن آن به دست افراد نادرست جلوگیری کرد.

این چیزی است که سیستم‌های حسابداری برای کاربران خود انجام می‌دهند، آنها با ارائه رمز عبور و شناسه‌های مدیریتی و تعیین اینکه چه کسی می‌تواند چه چیزی را مشاهده کند، از به خطر افتادن حسابداری توسط سرقت جلوگیری می‌کند.

نتیجه

یک سیستم ERP حسابداری بر روی ارائه اتوماسیون کل گردش کار با هدف ارائه تسهیلات به حسابداران و کارشناسان امور مالی با برداشتن مسئولیت های بزرگ از دوش آنها متمرکز است.

0 نظر:

    نظر بدهید

      آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *