نرم افزار چیست؟

علوم کامپیوتر

نرم افزار چیست؟

نرم افزار چیست؟

نرم‌افزار رایانه یا نرم‌افزار بخشی از رایانه است که دربرگیرنده داده‌ها یا دستورهای کامپیوتر است (بر خلاف سخت‌افزار که اجزای تشکیل دهنده کامپیوتر را می‌سازد). در دانش رایانه و مهندسی نرم‌افزار تمام اطلاعات فراوری شده بوسیله سیستم کامپیوتر، برنامه‌ها و داده‌ها را نرم‌افزار می‌نامند. نرم افزار ها از 2 گروه سیستمی و کاربردی تشکیل می شوند

این نوع از نرم افزارها به کاربر این امکان را میدهد تا کار های مشخصی را انجام دهد. نرم افزارهای کاربردی شامل: نرم افزار هایی که به کسب و کار مربوط میشود و نرم افزارهای آموزشی

انواع نرم افزار: سیستمی/کاربردی

 

سیستمی:

این نوع از نرم افزار ها برای اجرا کردن سخت افزار های موجود در کامپیوتر استفاده میکنند. به سیستمهای عامل، درایورها، سرورها نرم افزار سیستمی میگویند. نرم افزار سیستمی باعث میشود یک برنامه نویس کاربردی برای  جداکردن زبان برنامه نویسی از سخت افزار و حافظه از این نرم افزار استفاده کند.

 

بعضی از انواع نرم‌افزارهای سیستمی عبارتند از:

سیستم‌عامل: بهترین مثال برای نرم‌افزارهای سیستمی، سیستم‌عامل است.این نرم‌افزار با سخت‌افزار ارتباط برقرار می‌کند و قابلیت اجرای انواع مختلف برنامه‌ها را فراهم می‌کند.در کامپیوترهای شخصی (Desktop) می‌توان به سیستم‌عامل‌هایی نظیر ویندوز، لینوکس، MacOS و… اشاره کرد. سیستم‌عامل‌های اندروید، آی‌او‌اس، بلک‌بری و… نیز از جمله سیستم‌عامل‌های موبایل هستند.سیستم‌عامل‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع کاربرد و سخت‌افزار مورد استفاده، به سیستم‌عامل‌های زمان‌واقعی (real time)، سیستم‌عامل‌های توزیعی (distribute)، سیستم‌عامل‌های جاسازی‌شده (embedded) و غیره تقسیم می‌شوند. قبل از تصمیم‌گیری در مورد سیستم‌عامل، باید مشخصات سخت‌افزاری مورد بررسی قرار گیرد.

      ترجمه‌کننده‌های زبان: اسمبلرها (Assemblers)، کامپایلرها (Compilers) و مترجم‌ها (Trasnlators) جزء این دسته قرار می‌گیرند.این برنامه‌ها برای زبان‌های برنامهنویسی مانند C، Cobol، Pascal  و غیره طراحی شده‌اند. زبان ماشین به کمک یک اسمبلر به کد ماشین تبدیل می‌شود.کامپایلر کد را که در زبان سطح بالا نوشته شده است، به زبان سطح پایین‌تر ترجمه می‌کند.یک مترجم قادر به اجرای برنامه‌ها به‌طور مستقیم است و برنامه را به‌صورت خطی اجرا می‌کند.

 • ابزارهای عمومی: این برنامه‌ها به طور خاص برای مدیریت دستگاه رایانه و منابع آن طراحی شده‌اند؛ مانند ابزارهای ارتباطی. این ابزارها بیشتر بر عملکرد زیرساخت‌های کامپیوتر متمرکز هستند.به عنوان مثال آنتی‌ویروس یک نوع از برنامه‌های ابزار عمومی است که محافظت از سیستم را در مقابل مهمانان ناخواسته مانند تروجان‌ها و ویروس‌ها برعهده دارد.
 • جان وایلدر توکی (به انگلیسی: John Tukey) (زاده ۱۹۱۵ - درگذشته  ۲۰۰۰) ریاضیدان و آماردان آمریکایی. شهرت وی به خاطر شرکت در ابداع «الگوریتم تبدیل سریع فوریه کولی-توکی» است. وی همچنین واضع دو اصطلاح رایج دانش رایانه یعنی بیتو  نرم افزار است.

بعضی از انواع نرم‌افزارهای کاربردی عبارتند‌از:

 •        پردازشگر لغت: این برنامه‌ها برای ایجاد اسناد استفاده می‌شود. این نرم‌افزارهاعلاوه بر فعالیت اصلی یعنی ایجاد یک سند، آن را ذخیره و در چاپ آن نیز کمک می‌کنند. تغییرات در سند را می‌توان به راحتی از طریق این پردازشگرهای لغات انجام داد. یک نمونه از پرطرفدارین نرم‌افزارهای پردازشگر لغت، نرم‌افزار Microsoft Word است که همگی با آن آشنایی داریم.
 •        نرم‌افزارهای پایگاه داده: این نرم‌افزارها قادر به ایجاد پایگاه‌های داده هستند.علاوه بر این، به کمک این نرم‌افزارها می‌توان داده‌ها و یا اطلاعات را در پایگاه‌های داده مدیریت کرد. این نرم‌افزارها به عنوانDBMS  نیز شناخته می‌شوند.آنها در سازماندهی داده‌ها کمک می‌کنند. برخی از نمونه‌های نرم‌افزار پایگاه‌داده عبارتند از Access،Oracle  و Sysbase .
 •        نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای: این نرم‌افزارها برای کار با انواع مختلف رسانه‌ها که با یکدیگر ارتباط دارند، طراحی شده است. نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای معمولا در نمایش محتواهای چندرسانه‌ای استفاده می‌شوند.
 •        نرم‌افزارهای آموزشی و مرجع: این نرم‌افزارها به‌منظور کمک به یادگیری در مورد هر چیز خاصی طراحی شده‌اند.انواع مختلفی از برنامه‌های آموزشی وجود دارد که تحت این دسته قرار می‌گیرند.بسیاری از این برنامه‌های نرم‌افزاری برای کمک به یادگیری کودکان طراحی شده‌اند. نرم‌افزارهای آموزشی دانشگاهی نیز جزء این دسته از نرم‌افزارها قرار می‌گیرند.
 •        نرم‌افزارهای گرافیکی: این نرم‌افزارها به کارهای گرافیکی کمک می‌کنند و کاربر را قادر می‌سازند تا تصاویر را ویرایش و یا دستکاری کند. نرم‌افزارهایAdobe Photoshop وCorel Photo Paint  دو نمونه محبوب از نرم‌افزارهای گرافیکی هستند. این نوع نرم‌افزارها معمولا بر روی تصاویر یا بصورت بیت‌مپ یا برداری کار می‌کنند.
 •        مرورگر وب: این نرم‌افزارها برای یافتن و بازیابی فایل‌ها یا منابع، در وب جهانی استفاده می‌شوند. اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس نمونه‌هایی از این نرم‌افزارها هستند.

0 نظر:

  نظر بدهید

   آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *